5 sausio, 2021

Netinkamos stoglangių montavimo vietos. Stiklo plotas reikalingas kambario apšvietimui

Stogo langų montavimo vietą daugiausia lemia išorės estetiką, viso stogo ilgaamžiškumą ir vidaus apdailą. Žemiau pateiktos vienos problematiškiausių ir vengtinų stoglangių montavimo vietų:


Šalia susikertančių šlaitų (sąlajų) – ši stogo vieta „pati iš savęs“ yra nedėkinga, o šalia esantis stoglangis gali ją paversti dar labiau problemine. Pvz.: Jei blogai įrengti stoglatakiai, gali kaupiasi stogo sąnašos, o arti esantis stoglangis nuolat veikiamas neigiamo poveikio, pastoviai „būdamas pelkėje“ gali prarasti savo konstrukcijų ilgaamžiškumą bei sandarumą. Be to, tokioje vietoje tikėtina, kad bus girdimas ir lietaus tekėjimas nuo stogo į stoglatakį.


Prie atramų, šalia sienų. Tokioje vietoje sumontuotas stoglangis greičiausiai „gyvens“ pastoviame šešėlyje, bet tai žinoma, priklauso ir nuo to į kurią pasaulio šalį orientuotas stogo šlaitas. Kita blogybė, pastovus kritulių kaupimasis ir dėl nepakankamo apšiltinimo sluoksnio peršąlantis stoglangio rėmas. To pasekmė pastovus kondensatas ant stiklo, o gal net ir ledas kampuose.


Šalia dūmtraukių, ventiliacijos šachtų. Pvz.: jei kūrenama kietuoju kuru, stoglangis šildymo sezonu visuomet bus purvinas dėl suodžių. Taip pat, susimaišius suodžiams su krituliais galima rūgštinė terpė, dėl ko laikui bėgant galimi stoglangio apskardinimo pažeidimai (gali pradėti luptis padengimas ir kita). Svarbu nepamiršti ir to, kad patalpas reikia dažnai vėdinti. Kaminas + šalia esantis pravertas stoglangis ne pati geriausia idėja vėdinimuisi. Žinoma, dažnu atveju ant stogo įrengiami stoglangiai (išlipimo liukai) būtent kaminų, ventiliacijų ar pralaidų aptarnavimui ir priežiūrai. Tačiau jie turi būti įrengiami atitinkamoje stogo vietoje ir reikiamu atstumu nuo šių konstrukcijų.

Pavyzdys su viena netinkamiausių vietų stoglangių montavimui | stogocerpes.lt

Stoglangio dydis (stiklo ploto parinkimas)
Stogo langų matmenys tiesiogiai priklauso nuo kambario matmenų. Yra taisyklė: gyvenamajame kambaryje bendras langų dydis turi būti bent 10% jo ploto. Iš tiesų šis dydis yra labiau teorinis, nes šviesos srautas priklauso ne vien nuo stiklo ploto. Tačiau bent kol kas, daugiausia žmonių vadovaujasi šiuo skaičiumi. Svetainėms ir vaikų kambariams šį rodiklį geriau padidinti bent iki 15-20%.
Pavyzdžiui, palėpei, kurios plotas 20 kv. m būtų rekomenduojama montuoti du langus 114x118cm arba tris, kurių matmenys 78x140cm. Antrasis variantas dėl šviesos sklaidos būtų geresnis.

Renkantis dydį, pravartu atkreipti dėmesį į šiuos faktorius:
• kuo aukščiau yra stoglangis, tuo plačiau skleidžiama šviesa. Ji nebus koncentruota viename kambario taške, o užpildys daug didesnį plotą.
• geriausiai šviesos sklaida šlaitiniame stoge būna ties nuolydžiu 15-35 °. Tačiau per daug šia taisykle pasikliauti nereikia, kadangi šviesos labai priklauso ir nuo to, į kurią pasaulio pusę „žiūri“ stoglangis.
• esant stačiam stogui ir norint gero apšvietimo, apatinė stoglangio dalis turėtų prasidėti 1-1,4m ir baigtis maždaug 1,85-2,05m aukštyje. Bet vėl gi, tai nėra taisyklė, nes viskas dar labai priklauso nuo esamo šlaito ilgio ir kitų niuansų.

Tipinis pavyzdys dėl tinkamo stoglangio aukščio parinkimo | stogocerpes.lt

Taip pat skaitykite:

Į ką atkreipti dėmesį renkantis stogo langą?
Stogo lango komplektacija ir dažniausios klaidos montuojant stoglangius
Stoglangis vonios kambaryje: dienos šviesa ir gaivus oras patalpoje
Stoglangio pasirinkimas – medinis ar plastikinis?

Naujienos , , ,